תנועת הכלים

הרגלי

הרגלי הוא הכלי הכי חלש. בניגוד לכלים אחרים הרגלי נע רק קדימה משבצת אחת, אך במצבו המקורי בשורה השנייה עבור הלבנים או בשורה השביעית עבור השחורים לרגלי יש זכות לנוע משבצת אחת או שתי משבצות לפי בחירתו. לעומת זאת, אופן התקפתו של הרגלי הוא באלכסון לכיוון קדימה למשבצת אחת שמאלה או ימינה. הרגלי יכול להכות גם במצב מיוחד הקרוי "אן-פאסאנט". כאשר הרגלי מתקדם ומגיע לשורה האחרונה של הלוח, באפשרותו לעבור "הכתרה" ולהפוך לכלי חזק יותר ע"פ בחירת השחקן.

הזיזו את הרגלי לתירגול מהלכיו החוקיים:

סימון אייקוני: i

הרץ

הרץ נע רק באלכסונים. לכל שחקן יש 2 רצים: אחד שעומד במשבצת הלבנה ונע באלכסונים הלבנים בלבד, והאחר עומד במשבצת השחורה ושולט רק באלכסונים השחורים. כמו הצריח, הרץ לא מדלג מעבר לכלים. אופן לקיחת הכלי על ידי הרץ מתבצע כך: מורידים מהלוח את הכלי המוכה ואת המשבצת הזו תופס כעת הרץ.

הזיזו את הרץ לתירגול מהלכיו החוקיים:

סימון אייקוני: j
סימון נוטציה: B

הפרש

הרפש נע באופן מיוחד ושונה מהכלים האחרים. הוא הכלי היחידי אשר מותר לו לדלג מעל לכלים של עצמו ושל יריבו העומדים בדרכו. אם במשבצת שבה הוא נוחת עומד כלי יריב, הפרש יכול להכות אותו. הכלי המוכה מוסר מהלוח והפרש תופס את מיקומו. מסלול הפרש דומה לאות L - שתי משבצות ישר בטור או בשורה ועוד משבצת אחת הצידה. במרכז הלוח הפרש שולט על כמות מקסימלית של משבצות ובפינה הפעילות של הפרש מצטמצמת בהרבה.

הזיזו את הפרש לתירגול מהלכיו החוקיים:

סימון אייקוני: k
סימון נוטציה: N
תמיד עדיף להקריב את החיילים של היריב שלך. - סוולי טרטאקובר

הצריח

הצריח נע בקווים ישרים בטורים או בשורות, בכל הכיוונים (למעלה, למטה, הצידה) ולמספר משבצות כרצונו. הצריח אינו יכול לדלג מעל כלים לא של עצמו ולא של יריבו. אם בדרכו של הצריח נמצא כלי של היריב, באפשרותו להכות אותו. אופן לקיחת הכלי על ידי הצריח מתבצע כך: מורידים מהלוח את הכלי המוכה ואת המשבצת הזו תופס הצריח. הצריח יכול למשמש להצרחה, במידה ומהלך זה חוקי.

הזיזו את המלך לתירגול מהלכיו החוקיים:

סימון אייקוני: l
סימון נוטציה: R

המלכה

המלכה נעה לכל הכיוונים בטורים, בשורות ובאלכסונים. היא משלבת בתוכה את תנועות הצריח והרץ, עקב כך מספר המשבצות שבשליטתה הוא הכי גבוה, ומסיבה זו המלכה נחשבת לכלי הכי חזק וחשוב במשחק, אשר כדאי לשמור עליה ולא להחליף אותה בכלים נמוכי ערך ממנה. המלכה לא מדלגת מעל לכלים, היא מכה את כלי היריב אשר נמצא במסלולה ותופסת את מקומו.

הזיזו את המלכה לתירגול מהלכיו החוקיים:

סימון אייקוני: m
סימון נוטציה: Q

המלך

המלך נע כמו המלכה לכל הכיוונים בטורים, בשורות ובאלכסונים, אך בניגוד למלכה הוא נע רק משבצת אחת. המלך הוא הכלי הכי חשוב במחשק, אסור עליו להישאר תחת איום (שח). למלך מותר להכות את כלי היריב רק בתנאי שהכלי לא מוגן על ידי כלי אחר. אופן אכילתו של הכלי על ידי המלך מתבצע כמו על ידי כלים אחרים - המלך תופס את מקום הכלי אשר היכה. למלך ישנה אפשרות לבצע הצרחה אחת במשחק ובכך להיות מוגן יותר מפני התקפות היריב. לקראת סיום המשחק, כאשר רוב הכלים ירדו מהלוח, המלך הופך לכלי התקפי ודומיננטי.

הזיזו את המלך לתירגול מהלכיו החוקיים:

סימון אייקוני: n
סימון נוטציה: K